باربری سبز

باربری سبز: تمرکز بر راهکارهای محیط زیستی در انتقال بارها و کاهش اثرات زیست محیطی

باربری سبز یا حمل و نقل سبز عبارتی است که کمتر کسی آن را در طول روز می شنود. اما همین عنوان تاثیر بسیار زیادی برروی آلودگی محیط زیست دارد و با عملی سازی آن در تمام ارگان های حمل و نقل، می تواند تا حد قابل توجهی، آلودگی حاصل از وسایل نقلیه را کاهش دهد. در حال حاضر باربری سبز یکی از راهکارهای محیط زیستی در انتقال بار است که موجب کاهش آلودگی می شود. استفاده از حمل و نقل سبز یکی از روش های کم هزینه و مدرن در جهان امروزی است که شرکت های باربری آن را عملی سازی می کنند. در این مطلب قصد داریم مفهوم باربری سبز و اثرات مثبت آن بر آلودگی هوا را شرح دهیم؛ تا انتهای این مطلب با باربری نور همراه باشید.

باربری سبز

مفهوم باربری سبز و تاثیر آن بر محیط زیست

به طورکلی به تمام فعالیت هایی که جهت کاهش آلایندگی هوا در بخش حمل و نقل و باربری تهران صورت می گیرد، حمل و نقل سبز می گویند. این کار فواید بسیار زیادی برای محیط زیست و در نتیجه آیندگان در پی دارد. برای آشنایی بیشتر با حمل و نقل سبز بهتر است ابتدا با ضرر و زیان های وسایل نقلیه آشنا شویم. اولین و مهم ترین زیان آلودگی هوا، مرگ و میر انسان ها در جهان است. طبق آمار جهانی سال 2012، حدود 40 میلیون انسان بر اثر آلودگی هوا جان باخته اند. با توجه به آمار و ارقام داخل کشور، سالانه حدود 41 هزار ایرانی به دلیل آلودگی هوا دچار مرگ و میر زودرس می شوند.

مورد دیگری که اهمیت باربری سبز در زندگی ما را بیش از پیش ضروری جلوه می دهد، گرمای کره زمین و نابودی محیط زیست است. استفاده از وسایل نقلیه نامناسب، سالانه آلایندگی چشمگیری ایجاد می کنند و یک از علت های اساسی گرمای زمین هستند. افزایش گرمای زمین موجب ذوب شدن یخ ها در قطب شمال و جنوب می شود که علت اصلی برآمدن سطح آب اقیانوس ها است. این اتفاقات حوادث ناخوشایندی همچون سونامی و سیل را به همراه دارند. علاوه بر این دو مورد، آلایندگی وسایل نقلیه در حمل و نقل تاثیرات منفی دیگری نیز دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

تاثیر حمل و نقل سبز در بسته بندی بار

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره کردیم، استفاده از وسایل نقلیه نامناسب، موجب می شوند آسیب های شدید و جبران ناپذیری به محیط زیست وارد شود. مورد دیگری که در باربری تاثیر بسیار زیادی دارد، استفاده از نایلون، چسب و بسته بندی تجزیه ناپذیر است. در حمل و نقل بار، اولین موردی که به بیشتر چشم می آید، آلودگی حاصل از وسایل نقلیه است. این درحالی است که بسته بندی بار با استفاده از مواد تجزیه ناپذیر، می تواند به تنهایی آسیب های زیادی به محیط زیست وارد کند.

حمل و نقل سبز

برای نمونه استفاده از پلاستیک های نامرغوب و تجدید ناپذیر در صورتی که بازیافت نشوند، در طول قرن ها داخل محیط زیست باقی خواهند ماند. این مواد به طور مستقیم برروی رشد گیاهان و ایجاد بیماری در حیوانات تاثیر گذار هستند. استفاده از باربری سبز تنها محدود به وسایل نقلیه نمی شود و تمامی این موارد بخش هایی از فرایند کلی آن به حساب می آیند. (منبع)

هدف از باربری سبز اصلاح چه مشکلاتی است؟

  • تعویض ناوگان حمل و نقل قدیمی و جایگزینی آن ها با وسایل نقلیه بدون آلایندگی
  • جایگزین کردن مواد تجزیه پذیر با مواد تجزیه ناپذیر در بسته بندی بار (چسب، نایلون، کارتن)
  • جمع آوری زباله های حاصل از حمل و نقل و بازیافت آن (فرهنگ سازی در جامعه)
  • بهینه سازی مسیرهای باربری و کم کردن تعداد رفت و آمدها با استفاده از وسایل نقلیه مناسب
  • استفاده از انبارهای مدرن با نور و دمای مناسب (صرفه جویی در انرژی برق جهت نور و خنک سازی انبارها)

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 16 =

پیمایش به بالا